Ankara Üniversitesi Cumhuriyetin ilk Üniversitesi olarak sosyal, sağlık, mühendislik vb. ile ilgili çok geniş çaplı eğitim veren toplumsal ihtiyaçlar için araştırma ve yenilik yapmaya kendini adamıştır. Üniversitemiz, gelişmiş altyapısı ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin e üst düzeyde yapıldığı bir ortama sahiptir. Endüstri-akademi etkileşimlerinin teşvik edildiği. Uluslararası tanınırlığı olan öğretim üyeleri, öğrencilere kariyerlerinde mükemmelleşmeleri ve onları mesleklerde iyi araştırmacılar ve liderler olmaları için yetiştirmeleri için rehberlik etmektedir.

Üniversitemiz uluslararası ve ulusal araştırma uzmanlarıyla iş birliği içinde, sağlık, sosyal ve mühendislik disiplinlerinde birinci sınıf, en ileri araştırmaları üretir. Başarılı laboratuvar araştırmalarımız Endüstri ortakları ile orijinal bilgiyi üreten, geliştiren ve yayan ve çıktılar üreten ve üretmeyi benimsemektedir. Araştırma yayınları, patentler ve finanse edilen projeler açısından araştırma sonuçları ile Topluma katkı sağlamak bir başka görevimizdir.

Ankara Üniversitesi Araştırma Dekanlığı Ankara Üniversitesi’nin ülkemizin kalkınmasına öncülük eden bireyler yetiştiren bir araştırma üniversitesi olması, araştırma-geliştirme süreçlerinin organize edilip kolay hale getirilmesi, ihtiyaçlar doğrultusunda sürekliliğin korunması için rehberlik sağlanmasıdır. Üniversitedeki araştırmaların yürütülmesini ve araştırma programlarının yönetimini sağlayan politikalar oluşturmak ve bunu sağlamak için aşağıdakiler öncelikli olarak planlanmaktır.

Prof. Dr. Kaan ORHAN

Araştırma Dekanı